14 Kasım 2016 Pazartesi günü Yönetim Kurulu üyelerimiz, kurucu üyemiz ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Sayın Mustafa Çıkrıkçıoğlu’nu ziyaret etti.
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Yönetim Kurulu üyelerimizin ziyaret ettiği kurucu üyemiz ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Sayın Mustafa Çıkrıkçıoğlu ile Türkiye Cumhuriyeti - İran İslam Cumhuriyeti arasındaki ticari meselelerini görüştüler.

Uzun yıllardır İran’ı ziyaret ettiklerini, İran'a yaptığı gezilerde dünya standartlarında üretim yapan tesisleri gezdiklerini, örneğin Mubareke Demir Çelik ziyaretinde iş ciddiyeti olan saat gibi çalışan bir tesis gördüklerini ifade ettiler. Sanayide ambargonun da getirdiği kısıtlamalardan dolayı İran İslam Cumhuriyeti’nin dışa bağımlılığını azaltıp sanayisini müthiş derecede geliştirdiği bilgilerini yönetim kurulu üyelerimiz ile paylaştılar. 

Sayın Çıkrıkçıoğlu İki ülke ticaret potansiyeline vurgu yaparak. İran İslam Cumhuriyetinin diğer komşularımıza benzemediğini ciddi bir dış politika ve devlet adamlığına sahip olduğunu Ülkenin kolay lokma olmadığını, İran Irak savaşı zamanında dönemin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Turgut Özal'ın öncülüğünde birçok kapıları açabildiklerini ifade ettiler. Bu avantajı kullanarak iki ülke arasındaki ticaretin daha da gelişebileceğini bildirdiler.

İran İslam Cumhuriyeti ile ilgili ticarette en son yaptıkları Tahran elahiye caddesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde kiralanan büyük ve müstakil bir bina Türk özel sektör temsilcilerine kiralanıp bir veya birkaç eleman bulundurarak bizzat doğrudan İran'la ticarette öncülük yapıp katkıda bulunabileceklerini söylediler. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret ataşeliğinin de aynı binada olacağı bilgilerini yönetim kurulu üyelerimiz ile paylaştılar.

Görüşülen diğer konular İki ülke arasında yapılan Tercihli ticaret kapsamında gümrüklerde oluşan sıkıntılar, iki ülke arasında yapılan nakliyelerde gümrük kapılarında oluşan sıkıntılar üzerine oldu. Çözüm konusunda desteklerinin olabileceğini ifade etiler.

Fulya Mahallesi, Büyükdere CD. Osman Bey Apt.
No: 52 K.3 D.6 Mecidiyeköy | İstanbul

+(90) 212 – 217 20 50 pbx

info@tisiad.org | © 2016 Tisiad - Tüm Hakları Korunmaktadır